2018.06.25.
Amikor egy évvel ezelőtt elhatároztam, hogy elsősorban igyekszem cruelty free termékeket vásárolni, azt gondoltam egyszerű dolgom lesz. Van egy lista, egyik oldalán az állatkísérletet végző kozmetikai cégek a másikon pedig a cruelty free márkák. Aztán kiderült, hogy ez nem ilyen egyszerű.
Most sem gondolom, hogy teljes lenne a tudásom a témában, de néhány dologgal kapcsolatban úgy érzem már tisztábban látok. Ebben a cikkben azokat a tényeket és tévhiteket veszem sorba, melyek fontosak a téma ismeretéhez. Igyekeztem elsősorban tényeket összegyűjteni és megosztani.
1. A kozmetikai állatkísérletek oka elsősorban etikai
Bár természetesen az is, elsősorban inkább üzleti megfontolásból történik. 2013 óta az Európai Unióban tilos kozmetikai célú állatkísérletek végezni. Viszont máshol a mai napig tesztelnek állatokon. Ma a legfőbb oka annak, hogy tesztelnek állatokon kozmetikai termékeket az, hogy Kína (amit mondani sem kell, hogy hatalmas piaca a kozmetikumoknak), állatkisérletekhez köti az országában való forgalmazást. Tehát, ha egy cég Kínában árusítani szeretne, alá kell vetnie a termékeit ennek a procedúrának. Így fordulhat elő, hogy több régebben cruelty free brand került át a "másik oldalra", amikor meghozta a döntést, hogy forgalmazni fog Kínában. A cruelty free kozmetikai brandek között sok kicsi vagy mostanában alapított márkát találunk, amelyek eleve nem forgalmaznának Kínában vagy eleve úgy terveztek alapításkor, hogy nem fognak és már ennek megfelelően alakították ki az üzletpolitikájukat. Jó hír, hogy sok magyar népszerű brand is cruelty free.
Tehát, az hogy vannak cégek, akik a termékeiket alávetik állatkísérleteknek, sokkal inkább üzleti, mintsem etikai kérdés.
2. Vannak cruelty free és nem cruelty free brandek
Ez sem ilyen egyszerű. Sok kiskapu van (ezzel a cégek egy rész él is) és ezeknek a megítélése sem egyértelmű.
Mik lehetnek az okok, hogy egy cég nem cruelty free?
-Magát a terméket tesztelik állatokon
-Magát a terméket nem, de a nyersanyagot, amiből készül vagy valamelyik összetevőt tesztelték állatokon
- Ha a kozmetikai cég nem tesztel állatokon, de más céget megbíz ezzel
-A márka forgalmaz Kínában
És van még egy nem egyértelmű eset (amiről a cruelty free termékeket használók véleménye sem egyezik meg) és elég gyakran előfordul. Ha az adott kozmetikai brand nem végez állatkísérleteket, de egy olyan cég tulajdonában van, amely nem cruelty free. Ilyen pl: a Nyx vagy Urban Decay, melyek Cruelty free brandek, viszont a L'oreal tulajdonában vannak, mely forgalmaz Kínában. Ez az a szituáció, amiről a bloggerek és vloggerek véleménye is különbözik. Pl. Evelina Forsell, aki a svéd Nyx face Awards egyik győztese, sokat kampányol az állatkísérletek ellen, egyik videójában látványosan kiselejtezte a nem cruelty free termékeit, viszont azokat a termékeket megtartotta (Pl: a Nyx és UD), ahol csak az anyacég tesztel. Míg vannak, akiknek ez is kizáró ok, ha állatkísérlet mentes termékeket szeretnének.
Íme Evelina Forsell egyik videója (a The Body Shoppal közös együtműködésben) az állatkíséreletek ellen:
A cruelty free listákról azt is tudni kell, hogy időről időre változnak. Ha egy állatkísérlet mentes cég úgy dönt, hogy forgalmazni fog Kínában, akkor többé nem crulety free.
A közelmúltban arra is volt példa, hogy a The Body Shop, ami mindig Cruelty free volt és elkötelezetten küzd az állatkísérletek beszüntetéséért, viszont a L'oreal tulajdonát képezte évekig, 2017-ben eladásra került. A brazil Natura cég vette meg, mely brand harcol az állatkísérletek ellen, a fenntarthatóságot képviseli és példaértékű elvek alapján működik. Így a The body shop (ha lehet így fogalmazni, de jobban nem tudok) újra "teljesen" cruelty free. Update 2020: Azóta a Natura megvette az Avont is (mely árusít Kínában), úgyhogy nem tudom, hogy most mi lesz...Ez egy jó példa arra, hogy a Cruelty free státusz mennyire változhat...
3. Akkor mégis honnan tudhatjuk, hogy melyik termék cruelty free?
Személyes véleményem szerint a legjobb lista a krémmánia listája. Ez a lista minden kizáró okot figyelembe vesz.
Pontosan így szól a meghatározás az oldalukon:
"Azon márkák listája, melyek esetében sem a terméket, sem a nyersanyagokat, sem az összetevőket sem tesztelték állatokon. A Krémmánia Cruerly Free listáján található márkák nem csak maguk nem végeznek állatkísérleteket, de harmadik személyt sem bíznak meg ezzel, valamint a beszállítójuk, anyavállalatuk sem folytat ilyen jellegű tevékenységet. Szintén nem szerepelnek a listán olyan márkák, melyeket Kínában is forgalmaznak, ugyanis a kínai szabályozás szerint a külföldről behozott kozmetikai termékeket minden esetben kötelező állatokon tesztelni."
Ezt a listát itt lehet megnézni:
https://kremmania.hu/markak/cimkek/cruelty-free
Az is nagyon jó ebben a listában, hogy folyamatosan frissíttik. Szoktam figyelni (pl: a The Body Shop esetében) hogyha változik egy márka besorolása, akkor aránylag rövid időn belül rákerül a listára vagy lekerül a listáról.
A hivatalos lista a PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) listája. Itt a márka hivatalos állásfoglalása szerepel, ha nem végez állatkísérletek, de nem terjed ki arra az esetre, ha az anyacég nem cruelty free. Ezen a listán a Nyx cruelty free és zárójelben van megadva a L'oreal, mint tulajdonos.
A PETA keresőjét (ahova be lehet írni a brandet "ellenőzésre) itt találod:
https://features.peta.org/cruelty-free-company-search/index.aspx
Blogok, amiket érdemes követni a témában:
Magyar nyelven:
Crueltyfree.hu (CF lista, cikkek és blog)
Cruelty-free-beauty.hu (Juhász Anita Diána blogja)
https://www.cruelty-free-beauty.hu/
Angolul:
Crueltyfreekitty.com (Itt is találsz keresőt is)
https://www.crueltyfreekitty.com/
Ethicalelephant.com
Mindegyik blog alaposan utánajár a témának egy-egy cikk megírásakor, sokszor leveleznek az adott cégekkel, hogy a lehető leghitelesebb információt adják tovább.
4. Ami bio, natúr vagy természetes kozmetikum az cruelty free
Ez sajnos nagyon nem igaz. A krémmánia listázza a natúrkozmetikumokat is külön. Ez a lista 12 oldalas (egy oldalon 50 márka szerepel). Tehát kb. 600 ilyen brand van listázva.
A cruelty free lista ezzel szemben összesen 6 oldalas (kb. 300 brand) és ebből sok nem natúrkozmetikai márka. Ebből könnyen lehet következtetni, hogy nagy számú natúrkozmetikai brand nem cruelty free, ezért ha ez fontos nekünk érdemes külön ellenőrizni.
Viszont az ellenkezője is igaz. Azért mert egy márka nem végez állatkísérleteket, lehet nem túl szép összetevő listája. Erre is bőven találunk példát.
5. Csak kozmetikai termékeket érintenek az állatkísérletek
Sajnos nem. Kevésbé foglalkozunk vele, de a tisztítószereket is tesztelik állatokon. Nagyon sok népszerű tisztítómárkát tesztelnek állatokon. Cruelty free mosóport pl. nehezebb találni, mint arckrémet. Mondjuk a tisztítószerek nagy része kiváltható természetesen bomló anyagokkal (ecet, szódabikarbóna, citromlé stb.)
Több cikket is írtam ezeknek az anyagoknak a felhasználásáról:
Itt az írtam le, hogyan használom a szódabikarbónát, ebben a cikkben pedig azt, hogyan használom az almaecetet és milyen tapasztalataim voltak
Végezetül összeszedtem néhány márkát kategóriánként, a krémmánia listáról. Amit idegyűjtöttem, csak a legfontosabb márkákat tartalmazza, a teljes listákat a fennt megadott linkeken lehet megnézni.
Külön öröm, hogy sok magyar márka is található a cruelty free listán.
Smink:
Anastasia Beverly Hills, Ardell (az Ardell termékeit teszteltem is és ebben a cikkben írtam le a tapasztalataimat, BarryM, Becca, BhCosmetics, Catrice, Colourpop, Decoderm, Essence, Elf, Jeffree Star, Kallos, Kryolan, Kell a púder, Milani, Pupa Milano, Revolution, She Stylezone, Sleek
Kozmetikai eszközök:
Beautyblender, Ecotools, Ebelin, Jessup, Real Techniques
Testápolás és arcápolás:
Bomb Cosmetics, Caola, Dr.Kelen, Herbária, HeliaD, Lush, Mannaszappan, Paulas Choice, The Body Shop, Yamuna
Hajápolás:
Kallos, HeliaD, Lush, Mannaszappan, The Body Shop
Babaápolás:
Babylove
Tisztítószerek:
Frosch
A blogon ezekről a cruelty free termékekről írtam részletes véleményt (azokat sem vettem bele , ahol az anyacég tesztel):
Catrice HD Liquid Coverage alapozó
Essence stay all day korrektor
Essence long lasting szemceruza
Revolution PRO lipstick collection
Essence Shine Last&Go körömlakk
Eredeti Konjac szivacs rózsaszín agyaggal
Manna Ében arctisztító szappan
Helia D Tokaji aszú hidratáló krém
Pompom Neroli virágvizes zselé
Kallos Serical Latte hajpakolás
Házikencék közül pedig ezekről írtam:
Szódabikarbóna - Hogyan használom?
Itt is megtalálsz:
Instagram: @topsminkblog
Facebook: @topsmink
Pinterest: @topsmink
Ezek a cikkek is érdekelhetnek...:) Ha igen, akkor klikk a képre és már olvashatod is :)